Budowa domu, instalacja elektryczna krok po kroku. Teraz elektryk?

Stan surowy otwarty zakończony, co teraz instalacja elektryczna ?

Czasami inwestor nalega żeby wejść na obiekt z kolejnymi pracami w stanie surowym otwartym. Budowa nieruchomości to inwestycja ściśle uzależniona od pory roku. Jeśli jesteśmy w okresie dodatnich temperatur zdatnych do pracy możemy kontynuować. Jeśli jednak jest już to okres niskich temperatur stanowczo zalecamy wstawienie okien i drzwi czyli zamknięcie budowy. Kolejnym aspektem przemawiającym za tym jest uniknięcie kradzieży i dewastacji instalacji na budowie. Ze względu na długie czasy oczekiwania , warto zamówić stolarkę czyli drzwi i okna już przy rozpoczęciu inwestycji. Zamawiając  okna i drzwi warto zastanowić się czy będziemy w budynku stosować automatykę i jakie czujniki, elektrozamki lub siłowniki otwarcia zamierzamy zastosować. Warto zaczerpnąć opinii twojego elektryka.

Kto pierwszy, elektryk czy hydraulik?

Czas na wykonanie instalacji wewnątrz. Elektryk czy hydraulik? To proste. Prace można prowadzić równocześnie. Natomiast jeśli pracuje kilka ekip mogą wchodzić sobie w drogę. Idealnie byłoby umówić elektryka z hydraulikiem na spotkanie nawet na wcześniejszych etapach budowy. To naprawdę przydatne. Omówią  zakres prac i sami ustalą terminy kiedy kto, jak i co wykona. Warto! Jeśli jednak coś stoi na przeszkodzie najpierw hydraulik powinien wykonać zasilania i odpływy.

Pamiętaj jednak poinformować go, które przepusty na wcześniejszym etapie przygotował elektryk pod instalacje elektryczną. Tą sama drogą nie mogą przechodzić rury z wodą i przewody. Zazwyczaj poprowadzenie instalacji po obiekcie elektryka i hydraulika często ze sobą kolidują. Nie dopuść do częstej sytuacji kiedy wchodzi jedna ekipa i uznaje, że “kto pierwszy ten lepszy”. Elektryk i hydraulik będą jeszcze często się przeplatać z pracami.

W końcu czas na elektryka – instalacja elektryczna.

Zaczynamy teraz najciekawszą i  najbardziej absorbującą twój czas przygodę. Oczywiście tylko na początku. Potem twój elektryk zrobi resztę. Wspominałem już o wykonaniu architektury wnętrza obiektu. Teraz elektryk o to poprosi, a czym lepszy fachowiec, tym więcej zada ci pytań. Zacznie od wielu ustaleń. Jako inwestor kompletnie niczym się nie przejmuj. Każdy szczegół w sposób zrozumiały zostanie wytłumaczony. Rozpoczynając instalację elektryczną musisz już wiedzieć dokładnie jak uposażysz każde z pomieszczeń. Najlepiej wszystko przeanalizuj piętro po piętrze i pomieszczenie za pomieszczeniem łącznie z kotłownią i garażem. Nie zapomnij o tym co planujesz mieć na zewnątrz budynku. Przygotuj się tak jak umiesz lub u architekta wnętrz. Będzie wyglądać to tak:

 • Czy twój dom będzie domem ze standardową instalacją elektryczną czy decydujesz się na instalację inteligentną typu Smart Home?
 • Czy chcesz mieć instalację ostrzegania pożarowego i zastosowane czujniki dymu i gazów niebezpiecznych?
 • Czy twój dom będzie posiadał instalację alarmową z obsługą firmy ochroniarskiej?
 • Czy zainstalować instalację monitoringu obiektu czyli rejestrator i gdzie zainstalować kamery?
 • Czy nawet jeśli wybierzesz instalację konwencjonalną bez sterowania to planujesz wejścia z zastosowaniem elektronicznych zamków?
 • Jak bardzo zautomatyzowane planujesz mieć urządzenia typu brama wjazdowa, domofon , bramy garażowe, oświetlenie zewnętrzne itp. ?
 • Jaki typ ogrzewania zastosujesz i czy chcesz żeby temperatura w każdym z pomieszczeń była regulowana automatycznie do zadanej?
 • Czy zainstalujesz klimatyzację lub inne wymienniki ciepła?
 • Jakie rodzaje ogrzewania budynku zastosujesz w kotłowni i gdzie dokładnie będzie piec?
 • Czy zastosujesz ogrzewanie elektryczne?
Ważne jest również..
 • Czy zaplanowałeś w każdym pomieszczeniu rozmieszczenie i rodzaj oświetlenia?
 • Czy światło w twoim domu będzie gdzieś na czujnik ruchu?
 • Czy światło, które zainstalujesz będzie posiadać opcję ściemniania?
 • Czy chcesz mieć w domu oświetlenie awaryjne?
 • Jak planujesz w każdym z pomieszczeń ustawić meble w tym biurka, przy których będziesz pracować?
 • W których miejscach umieścisz telewizory, sprzęt audio a może coś jeszcze?
 • Czy przygotowałeś szczegółowy plan kuchni  szafkami i szczegółową listą sprzętu AGD
 • Czy w kuchni i łazience potrzebujesz dodatkowej mechanicznej wentylacji?
 • Czy na oknach zamierzasz zainstalować rolety lub żaluzje?
 • Czy na którymś oknach będą siłowniki domknięcia?
 • Czy będziesz montował na dachu fotowoltaikę lub kolektory słoneczne?
 • Gdzie zamierzasz umieścić falownik do fotowoltaiki?
 • Czy życzysz sobie wykonanie instalacji odgromowej?
 • W których dokładnie miejscach w każdym z pomieszczeń będą gniazda elektryczne?
 • Czy oprócz zwykłych gniazd elektrycznych chcesz mieć gniazda USB i gniazda ethernetowe do Internetu?
 • W których miejscach w domu zamierzasz zainstalować routery internetowe bezprzewodową sieć Wi-Fi?
 • Czy masz już rozmieszczenie urządzeń w łazienkach, rozmieszczenie gniazd i czy twój grzejnik w łazience będzie miał osobną grzałkę?
 • Czy zastosujesz w domu urządzenia podtrzymujące energię elektryczną typu UPS lub agregat prądotwórczy?
 • Czy zaplanowałeś na swoim budynku oświetlenie zewnętrzne i inne media na przykład audio?
 • Czy zamierzasz instalować ogrodowe podlewanie z wykorzystaniem na przykład wody ze zbiorników retencyjnych?
 • Czy w twoim domu jest kanalizacja miejska czy będzie potrzebne umieszczenie osprzętu do szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieku?
 • Czy twój ogród będzie miał dodatkowe oświetlenie?
 • Czy w twoim garażu potrzebujesz gniazdo siłowe wiesz gdzie będą umieszczone gniazdka?
 • Czy na zewnątrz zastosujesz oświetleniowe halogeny z czujnikiem ruchu?
 • Czy posiadasz lub zamierzasz posiadać samochód elektryczny i masz miejsce gdzie będziesz go ładował?
 • Czy zamierzasz w swoim domu zastosować na przyłączach automatyczne zawory bezpieczeństwa dla gazu i wody?
 • Czy zastosujesz w swoim domu rekuperatory ciepła lub wymienniki świeżego powietrza?
 • Jakie dodatkowe rodzaje instalacji lub urządzeń przewidujesz?

To większość zagadnień, o które zostaniesz zapytany. Oczywiście nie wszystko ustalicie od razu. Elektryk powie co dla niego jest najbardziej istotne na początku a co możesz dostarczyć potem.

Co wybrać? Ile będzie kosztować, ile potrwa wykonanie instalacji elektrycznej inteligentnego domu a ile konwencjonalnej instalacji elektrycznej?

Wybór,  nie ukrywam zależy od możliwości finansowych jakimi dysponujesz. W sieci znajdziecie wiele artykułów na  temat czy warto i ile trzeba  zainwestować w inteligentny dom. Inteligentny dom to system, umożliwiający zautomatyzowanie wszystkich funkcji instalacji. Inteligentny dom  pozwala na sterowanie oświetleniem, twoim sprzętem TV i audio, ogrzewaniem,  żaluzjami i roletami,  wentylacją i klimatyzacją, bramami, ale i pozostałymi systemami jakie zainstalujesz w swoim domu. Taki system może  zarządzać zużyciem energii. Inteligentne zarządzanie może odbywać się na odległość.

Możesz sterować wszystkim poza domem poprzez telefon lub Internet. Profesjonalny elektryk ze znajomością automatyki budynkowej podejdzie do twoich wymagań i możliwości indywidualnie. Może zaproponować wariant wykonania samej instalacji czyli położenie przewodów z użyciem większej rozdzielnicy pod inteligentną instalację przewodową, a połączenia wykona w sposób konwencjonalny. Takie rozwiązanie pozwoli na niższe koszty i umożliwi rozbudowę twojej instalacji w przyszłości. Rozwiązań jest bardzo dużo. Oczywiście im bardziej skomplikowana instalacja tym czas wykonania prac jest dłuższy. W przemyśle,  budynkach administracyjnych i biurach możliwości takiego systemu mogą wpływać na zarządzanie i produktywność pracy.

Dokonałeś już wyboru? Elektryk rozpoczyna swoją pracę.

Prawidłowe ułożenie instalacji elektrycznej zapewni nam bezpieczeństwo i komfort użytkowania całej nieruchomości. Teraz poprowadzone zostaną trasy kablowe i obsadzone podtynkowe puszki elektryczne. Ilość i rodzaj przewodów zależeć będzie od tego czy zleciłeś elektrykowi również wykonanie instalacji alarmowej, instalacji monitoringu, kontroli dostępu oraz ile będzie różnego rodzaju czujników i urządzeń.  Zamontowana zostanie rozdzielnica elektryczna i przygotowane miejsca pod zaplanowane urządzenia. Jeśli zatrudniłeś profesjonalistę możesz być spokojny o jakość i estetykę prac. Doświadczony elektryk wykonana rozmieszczenie punktów świetlnych , przełączników  i gniazd zgodnie z projektem i dużą dokładnością.

Teraz elektryk wykona przyłącz zasilania do budynku a konkretnie doprowadzi przewody z szafy energetyki do rozdzielni elektrycznej. Po pierwszym etapie instalacji  elektrycznych w każdym pomieszczeniu budynku pojawi się działający punkt oświetleniowy. Elektryk podłączy prowizoryczne włączniki do zamontowanej na suficie oprawki z żarówką. Elektryk podepnie również kilka gniazdek i wykona wewnątrz gniazdo siłowe. Ułatwi to pracę następnym ekipom. Teraz  na budowie dokończy pracę hydraulik. Następnie  wykonasz tynki, potem wylewki. Jeśli zastosujesz ogrzewanie podłogowe przed wylewkami znów pracę przeprowadzi hydraulik. Nie rozstawaj się z elektrykiem. Jeśli będziesz musiał czekać na kolejny etap a będzie taka możliwość , elektryk może rozpocząć połączenie rozdzielnicy elektrycznej lub wykonać instalację odgromową ( o tym będzie potem). Po wykonaniu tynków i wylewek ważne aby elektryk sprawdził czy instalacja nie została uszkodzona. Sprawdzi również czy peszle, bądź rurki oraz przewody wszędzie są zagłębione w tynki.

Sznurowanie szafy w instalacji elektrycznej.

Po wyschnięciu wylewek na obiekt wejdzie ekipa od wykończeń. Równocześnie swoją pracę będzie kontynuował elektryk.  Jedną z pierwszych rzeczy jakie wykona elektryk to zastosuje odpowiedni układ TN-S lub TN-C-S. Związane jest to z normą dotyczącą bezpieczeństwa porażeniowego. W tych układach przewód ochronno-neutralny PEN przyłącza zostanie  rozdzielony na przewód ochronny PE i neutralny N. W obiektach  przemysłowych podział ten może być nieco inny ale to dla bardziej zaawansowanych. Kolejno rozplanowany zostanie układ szafy. Elektryk obliczy i zastosuje podział mocy na poszczególne obwody tak zwany –  podział faz. Do każdego obwodu dobierze odpowiednie zabezpieczenia prądowe oraz ochronniki przeciwprzepięciowe.

Teraz przystąpi do zapięcia przewodów. Następnie wykona  montaż osprzętu rozdzielnicy elektrycznej. Czas wykonania tak jak mówiliśmy wcześniej będzie zależał od tego jak skomplikowana jest instalacja elektryczna i jaka będzie automatyka i  sterowanie. Jeśli elektryk wykonuje również instalację alarmową, instalację monitoringu, instalację pożarową czy kontroli dostępu, najprawdopodobniej użyje większej rozdzielnicy i połączy wszystkie systemy w jeden zintegrowany. Jeśli wybrałeś instalację elektryczną konwencjonalną możliwe, że dla każdego z systemów zastosuje osobną skrzynkę elektryczną. Kiedy elektryk zepnie szafę możesz zdecydować czy zdemontujesz erbetkę czy pozostawisz ją do końca prac.

Jedna odpowiedź

Możliwość komentowania została wyłączona.