Puszki elektryczne – gdzie stosowane są puszki elektryczne?

Gdzie stosowane są puszki elektryczne ?

Istnieje wiele powodów, dzięki którym zainteresowałeś się czym jest puszka elektryczna. Najpowszechniejszym z nich jest to, że prawdopodobnie budujesz dom lub wykonujesz remont swojego mieszkania i instalacji elektrycznej a na twojej liście zakupowej materiałów elektrycznych znalazła się właśnie puszka elektryczna. Możliwe też, że jesteś elektrykiem i właśnie musisz powiedzieć coś o puszkach elektrycznych swojemu klientowi lub wykonujesz ciekawą instalację elektryczną i poszukujesz nowych rozwiązań. A może szukasz innowacyjnych puszek elektrycznych lub profesjonalnych metod ich montażu? Zgłębimy zatem krok po kroku temat konstrukcji i zastosowania puszek elektrycznych. 

Po co robi się puszki elektryczne ? 

Puszki elektryczne stosujemy w celu bezpiecznego i niezawodnego połączenia przewodów elektrycznych. Puszka elektryczna może służyć również jako element rozdzielający instalację elektryczną na kilka obwodów. Jest to również niezbędna część montażu osprzętu elektrycznego, takiego jak gniazdka i włączniki. Puszki elektryczne zapewniają ochronę instalacji elektrycznej i pozwalają na precyzyjny montaż wszelkiego rodzaju osprzętu, zgodnie z obowiązującymi normami elektrycznymi.

Jakie funkcje spełniają puszki elektryczne w instalacjach elektrycznych ? 

Instalacja elektryczna to system okablowania i podłączeń urządzeń elektrycznych w obiektach przemysłowych, firmowych, budynkach administracyjnych i domach. Za pomocą przewodów elektrycznych łączymy ze sobą wszystkie układy  sterowania, sygnalizacji pożarowej, kontroli dostępu czy monitoringu. Dopiero całość podłączenia obwodów i urządzeń stanowi infrastrukturę budynku. Instalacja elektryczna stanowi również źródło zasilania dla różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Puszki elektryczne stosujemy w każdym rodzaju instalacji elektrycznej. Podstawową funkcją puszek elektrycznych jest stworzenie punktu rozdzielenia linii elektrycznej na poszczególne obwody lub punkty podłączeń urządzeń elektrycznych.

Kształt i materiał wykonania puszek elektrycznych zapewnia bezpieczeństwo przeciwporażeniowe użytkowników instalacji oraz chroni połączenia przed zwarciem, wilgocią i trudnymi warunkami zewnętrznymi. Puszki zapewniają zabezpieczenie połączeń przed dostępem nieuprawnionych osób.  Na długich trasach kablowych puszki elektryczne mogą służyć jako punkty zmiany kierunku przeciągania przewodów elektrycznych. W instalacji elektrycznej w puszkach można umieszczać różnego rodzaju urządzenia elektryczne w tym sterujące lub diagnozujące. Często w puszkach elektrycznych pozostawiamy zapasy kablowe lub umieszczamy puszki na końcach linii jako miejsca przyłączeniowe. Puszki instalacyjne mają zapewnić dostęp w razie awarii czy potrzeby dokonania prac serwisowych linii elektrycznej. 

puszki-elektryczne-na-budowie

Jakie puszki elektryczne do jakiej instalacji elektrycznej ? 

Rodzaj zastosowania puszki elektrycznej zależy od rodzaju prowadzonej instalacji elektrycznej. Inne warunki określają parametry i właściwości instalacji przemysłowej a zupełnie inne instalacji w budownictwie administracyjnym i mieszkaniowym. Prowadzenie linii kablowych uwarunkowane jest od przeznaczenia obiektu oraz rodzaju zastosowanych metod budowlanych danego budynku. W przemyśle instalacja elektryczna częściej będzie prowadzona w specjalnych korytkach zawieszonych lub zamocowanych na  konstrukcji hali zazwyczaj na dużej wysokości. W tym przypadku producenci puszek elektrycznych dostosowują kształt, materiały i konstrukcję puszek do różnego rodzaju systemów montażowych. Puszki tego typu często posiadają specjalne zaczepy, śruby kotwiące, mocowania i zaciski gotowe do montażu na korytkach lub konstrukcjach stalowych. W budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej przewody instalacji elektrycznej zazwyczaj prowadzimy w ścianie, przestrzeni sufitowej lub posadzce, tak aby maksymalnie ograniczyć dostęp do instalacji dla ludzi. Również puszki elektryczne zaprojektowane i wykonane są tak aby zamontowane urządzenia elektryczne jak gniazdka czy włączniki, użytkowane były w sposób ergonomiczny i całkowicie bezpieczny.  

Gdzie znajdują się puszki elektryczne ? 

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów puszek elektrycznych. Aby użyć odpowiednią puszkę elektryczną musimy poznać klasyfikację tego produktu zgodnie z jego przeznaczeniem w instalacji elektrycznej. Najpowszechniejszym jest rozróżnienie puszek elektrycznych ze względu na sposób montażu. Chcąc zakupić puszkę elektryczną, w każdym punkcie sprzedaży pierwszym pytaniem będzie, czy potrzebujemy puszkę podtynkową czy puszkę natynkową. 

puszka-elektryczna-indevice-osadzanie-puszek

Puszki podtynkowe używamy do zamontowania wewnątrz ściany. Najczęściej stosowane są w instalacjach w których połączenia przewodów i urządzeń takich jak gniazdka i włączniki muszą być schowane w ścianie. Są to instalacje głównie w pomieszczeniach mieszkalnych ale również we wszelkiego typu pomieszczeniach użyteczności publicznej. Duże hurtownie elektryczne posiadają w swojej ofercie profesjonalne narzędzia do osadzania, montażu podtynkowych puszek elektrycznych w ścianie. Najlepszym narzędziem jest POWER AD marki IN DEVICE.   Z montażem podtynkowym mamy do czynienia również w przypadku konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych GK. Puszki do płyt posiadają specjalne śruby z zaczepami które podczas dokręcania puszki dociskają i stabilizują puszkę w płycie.

Na stabilność montażu wpływa również kołnierz wokół korpusu puszki. Puszki natynkowe montujemy na powierzchni ściany lub konstrukcji. Instalacje natynkowe zazwyczaj wykonujemy w warsztatach, pomieszczeniach technicznych, gospodarczych i przemysłowych. Innym podziałem jest rozróżnienie ze względu na rodzaj miejsca zamocowania czyli gdzie i w jakich warunkach puszka będzie zastosowana. Inne będą puszki do ścian szkieletowych w budownictwie drewnianym, a inne puszki do betonu, w miejscach prowadzenia instalacji i przed zalaniem betonem. Inną konstrukcję będą posiadać puszki elektryczne do montażu na korytkach elektrycznych. Inne są puszki do montażu na słupach czy specjalnych konstrukcjach.