Budowa domu, instalacja elektryczna krok po kroku. Kiedy elektryk?

Ile znaczy dobry elektryk?

Znalezienie dobrego elektryka na odpowiadający nam termin prac, to rzecz bezcenna. Warto zainwestować w elektryka, który nie tylko ma odpowiednie wykształcenie, wysokie kwalifikacje ale i doświadczenie. Zawód elektryka to nie tylko wykonanie instalacji według dyspozycji inwestora, to także fachowe doradztwo na każdym etapie budowy. Dobry elektryk zna aktualne technologie i nowoczesne rozwiązania. Inwestując w profesjonalnego elektryka możesz sporo zaoszczędzić podczas budowy. Dobry fachowiec podpowie nam  wiele rozwiązań przyspieszających budowę, co przełoży się na niższe koszty.

Inwestycja budowlana to odważny krok i nowy etap.

Po zakupie działki, wykonaniu projektu i uzyskaniu wszelkich pozwoleń, przystępujesz do budowy budynku. Poznasz funkcję kierownika budowy, wymaganą polskim prawem budowlanym. Jeśli jednak nie posiadasz generalnego wykonawcy, który zapewnia wykonanie całości prac i ma podpisaną umowę z kierownikiem budowy, wszystkim musisz zająć się sam.  Kierownik budowy jedynie weryfikuje poprawność prac i zgodność z projektem. Niestety wygoda zlecenia całości prac jednej firmie kosztuje dużo więcej niż budowa systemem gospodarczym. Każda budowa wymaga dobrego planowania i organizacji. Zapewne wiesz, że wybudowanie budynku to najpierw jego wymurowanie i wykończenie. Z grubsza brzmi dosyć prosto. Jednak to proste nie jest. Jakość i przebieg naszej inwestycji zależy od umiejętności i doświadczenia wykonawców.

Najpierw fundamenty i murarze, potem dach, okna i drzwi. Kolejno hydraulik i elektryk. Następnie tynkarze i wylewki. Na zewnątrz pewnie ciężki sprzęt i prace ziemne. Dopiero docieramy do wykończenia wnętrz. Będzie tego naprawdę sporo. Nie dajcie się zwieść bardzo modnym treściom w Internecie, że możecie zaoszczędzić wykonując któryś z etapów własnymi siłami. Jeśli się znacie okej. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliście nie uczcie się na błędach własnego domu.

Zaufaj elektrykowi.

Pokażę wam jak ważną rolę odgrywa na budowie elektryk, kiedy rozpoczyna i kiedy kończy się jego praca. Jako firma elektryczna wykonaliśmy tysiące różnych prac, w tym dziesiątki bardzo dużych inwestycji realizując setki nietypowych instalacji elektrycznych. Na każdej budowie jesteśmy zawsze od samego początku, do samego końca. Zapytacie: Jaka jest rola elektryka na początku inwestycji? Zobaczycie, że z elektrykiem warto przejść każdy etap budowy, już od fazy projektowania do samego zamieszkania lub otwarcia obiektu. Naprawdę warto, bo dobry elektryk to dobry budowlaniec – nigdy odwrotnie. Jeśli sprawdzisz czy twój elektryk to dobry fachowiec (a nie był po prostu tani) gwarantuje, że będzie to najbardziej wykwalifikowany pracownik na twojej budowie.

Projekt instalacji elektrycznej.

Kupiliście lub wykonaliście od podstaw projekt budowlany swojego obiektu. Projekt instalacji elektrycznej jest jego częścią. Projektant wykreślił punkt przyłącza, miejsce rozdzielnicy i wyznaczył trasy kablowe, gniazda i przełączniki, jedynie zgodnie z przeznaczeniem budynku. W przypadku zakładów przemysłowych i budynków administracyjnych projekt instalacji elektrycznej, wykonany jest w konsultacji z doradcami technicznymi inwestora. W tym przypadku jedną z takich osób jest właśnie elektryk. Jeśli masz już swój projekt elektryczny, a jest on niezgodny z tym, jak chciałbyś umeblować pomieszczenia lub zmieniłeś przeznaczenie pomieszczeń, powinieneś skonsultować zmiany z elektrykiem. Wpływa na to wiele czynników technicznych i fakt, że dobry elektryk wykona poprawki do projektu.Jak widzisz, jeszcze nie rozpoczęliśmy budowy, a już korzystamy z usług elektryka.Z doświadczenia podpowiem, że jeśli masz już projekt twojego budynku, warto wykonać architekturę wnętrza i zaplanować większość pomieszczeń.Rozmawiając z elektrykiem doradzi ci również warunki przyłącza elektrycznego z sieci.

Rozpoczęcie prac.

Aby rozpocząć jakiekolwiek prace, będzie potrzebny prąd na twojej działce. Na pierwszym etapie budowy elektryk wykonuje niewielką szafę elektryczną zewnętrzną z odpowiednimi zabezpieczeniami i gniazdami wtykowymi zwaną “erbetka”. Erbetka to potoczna nazwa rozdzielnicy budowlanej (RB) dostarczająca zasilanie dla sprzętu wykorzystywanego na budowie. Obok wewnętrznej linii zasilającej  jest to jedna z ważniejszych rzeczy,na początku budowy.

Elektryk podpina rozdzielnicę (RB) do przydzielonej skrzynki przyłączeniowej  zakładu energetycznego, z licznikiem prądu, będącej odgałęzieniem linii energetycznej. Rozdzielnica budowlana (RB) niezbędna jest do tego, żeby na działce budowlanej podłączyć prąd i zasilać urządzenia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz powstającego budynku. Zapewni to pracownikom dostęp do źródła zasilania dla narzędzi lub podłączenia oświetlenia. Za wewnętrzną linię zasilającą i erbetkę odpowiada właściciel budowy a twój elektryk zapewni bezpieczeństwo pracy. Rozpoczynając pracę pamiętaj o wykopaniu rowu pod przewody do rozdzielni RB. Rodzaj przewodów i położenie przewodu w wykopie, wykonuje  się według pewnych norm i standardów, o których powie ci elektryk. Dobry fachowiec wykona to za Ciebie.

Rzecz jasna, że zaczynamy od fundamentów.

Oczywiście najpierw  budowlańcy zalewają fundamenty. Aby uniknąć dodatkowego kopania po skończonej budowie, możemy już w tym momencie położyć wokół domu bednarkę. Bednarka to stalowy ocynkowany płaskownik o odpowiednich wymiarach będący częścią  instalacji odprowadzenia energii oraz prądów zwarciowo-doziemnych i upływowych. Głównym zadaniem bednarki ocynkowanej jest uziemienie instalacji elektrycznych oraz systemów, ochrony przeciwporażeniowej, przeciwprzepięciowej i odgromowej – rozpraszającej piorun. Położona w ziemi bednarka musi być ocynkowana, czyli zabezpieczona przed korozją. Musi spełniać wymagania odnośnie bezpieczeństwa instalacji. Wykwalifikowany elektryk obliczy jej długość w ziemi, w stosunku do zaplanowanej instalacji elektrycznej. Elektryk wie również na jakiej głębokości powinna być bednarka.  Najlepiej wyznaczy miejsca wykonania wypustów nad powierzchnię ziemi do połączeń. Doradzi gdzie połączyć ją z instalacją budynku.

  • Przy wykonaniu fundamentu lub ławy fundamentowej nie zapomnij o hydrauliku. Musi on wykonać instalację zasilenia wody z sieci i  odpływy kanalizacyjne.

 

  • Rób zdjęcia każdego etapu budowy ze szczegółami instalacji elektrycznej.

Rozpoczynamy budowanie.

Stan surowy budynku wykonuje wiadomo – murarz. Po co tu elektryk? Otóż, jeśli wiesz już gdzie w budynku będzie znajdować się rozdzielnia elektryczna, oraz czy zastosujesz instalacje fotowoltaiki lub pompę ciepła, możesz zaoszczędzić teraz  część wydatków. Jeśli twój elektryk przekaże murarzom gdzie  pozostawić  przebicia przez płyty zbrojone oraz jak wykonać kanały prowadzące na dach, czy pozostałe kondygnacje budynku, ułatwi to i przyspieszy przeprowadzenie instalacji elektrycznej. Na tym etapie dla murarzy to bardzo prosta sprawa natomiast elektryk szybciej wykona instalację i uniknie dodatkowych prac.

Nareszcie Dach.

Bywa różnie, ale twój dach prawdopodobnie wykona nowa ekipa. Bez względu jaki materiał pokrycia wykorzystasz, elektryk na tym etapie może zapobiec prowadzeniu instalacji elektrycznej przez kanały wentylacyjne kominów – na połać dachową. To bardzo ważne bo najprawdopodobniej na dachu umieścisz instalację fotowoltaiczną i wiele różnych nowoczesnych urządzeń typu stacja pogodowa lub czujnik opadu deszczu. Ważne jest zatem, aby zadbać o szczelne i profesjonalne przejścia przez połać dachową.

2 odpowiedzi

  1. Przydatne prosto przekazane informacje bez zbędnego filozofania i trudnych specjalistycznych terminów.

Możliwość komentowania została wyłączona.